Jurajskie Parki krajobrazowe dojazd

Rzeczy ...

Temat: [ Jura ] Zamek w Smoleniu
Rys poglądowy - Zamek "Smoleń" to obiekt położony na wzgórzu sięgającym 485m n.p.m. Obiekt od 1959 roku znajduję się na terenie Rezerwatu Krajobrazowego Smoleń, na którego obszarze występuje ponad 160 gatunków różnych roślin. Jest to jeden z zamków rycerskich Jury. Obecny zamek pochodzi z XIV wieku, a jego najstarszą część czyli cylindryczną wierzę wznieśli Pileccy Toporczykowie, jest ona zbudowana w stylu małopolskiego gotyku. Zamek był gniazdem rodowym Pileckich Toporczyków. W późniejszych czasach zamek często zmieniał właścicieli byli nimi m. in. Bonerowie, Padniewscy, ci pierwsi rozbudowali zamek w stylu renesansowym. W 1655 roku Szwedzi zniszczyli zamek odtąd popadł on w ruinę. W latach 1972 – 1974 za sprawą PTTK w Olkuszu przeprowadzono prace remontowe i zabezpieczające. Obecnie ruiny zamku należą do I grupy zabytków architektury. .
Położenie - Zamek leży na granicy powiatów olkuskiego i zawierciańskiego w powiecie zawierciańskim w gminie pilica przy niewielkiej wsi Smoleń. Granica powiatów to także granica województw śląskiego i małopolskiego.
Jak dojechać - Z Krakowa do Smolenia jest około 65 do 70 km czyli około 1h drogi samochodem. Najpierw wjeżdżamy na drogę 94 i dojeżdżamy do Olkusza, później drogą 783 kierujemy się do Wolbromia i w Wolbromiu wjeżdżamy na drogę w kierunku Pilicy oznaczoną numerem 794. Jedziemy przez Dłużec i Strzegową aby znaleźć sie w kolejnej wsi którą jest Smoleń.
Atrakcje turystyczne - Zamek, piękne ścieżki rowerowe których jest bardzo dużo, ścieżki dla piechurów, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Park Krajobrazowy Smoleń, klimat biwakowo - turystyczny, piękne lasy ze starymi drzewami, stok narciarski, skały wspinaczkowe, Położenie na Szlaku Warowni Jurajskich który jest też świetną ścieżką rowerową
Szlak Warowni Jurajskich - Nim ze Smolenia w kierunku północnym możemy dojechać aż do Mstowa pod Częstochową mijając m. inn. Zamek Ogrodzieniec, miasto Ogrodzieniec, Żarki, Zamek Ostrężnik i Strażnice obok Suliszowic. Jadąc na południe jedziemy przez Wolbrom, Imbramowice, Skałę, Zamek w Ojcowie i wiele innych atrakcji turystycznych docierając aż do Mnikowa pod Krakowem

Źródło: forumrowerowe.org/index.php?showtopic=73530Temat: Przybędzie nowa ścieżka rowerowa [DZ]
" />NaszeMiasto.pl > Częstochowa > Lokalne > Przybędzie nowa ścieżka rowerowa

Przybędzie nowa ścieżka rowerowa

Za kilkanaście tygodni turyści preferujący pokonywanie szlaków na rowerach będą mogli skorzystać z nowej ścieżki rowerowej w okolicach Janowa i Złotego Potoka. Wjeżdżając na oznakowany szlak przy rogatkach Janowa dojechać będzie można przygotowanym traktem aż do Ostrężnika.

Istnieją już dwa odcinki planowanej trasy: od granicy Złotego Potoka do tzw. harcówki, czyli ośrodka szkoleniowego, oraz od parkingu "przy źródłach" do ruin Ostrężnika. Brakowało ścieżki łączącej te dwa szlaki.

- Długo zabiegaliśmy o pieniądze z funduszy unijnych, wreszcie zakończyło się to sukcesem. Dostaniemy 268 tysięcy złotych, dorzucimy 90 tysięcy z budżetu gminy. Dzięki temu przygotowana zostanie brakująca ścieżka rowerowa, właściwie będzie to nawet szlak pieszo - rowerowy. Odnowimy też oznakowanie całej trasy, rozpoczynając od granic Janowa - mówi wójt gminy Janów Adam Markowski.

Nowa ścieżka liczyć będzie ponad 2600 metrów. Prowadzi przez bardzo trudny teren, gęsto zalesiony, z dużymi różnicami poziomów i skalnymi ostańcami. Przygotowany szlak ma być dostępny zarówno dla turystów pieszych, jak i jadących rowerami. Trasę korygowano kilka razy, ostatecznie powiedzie m.in. przy Grocie Niedźwiedziej i Źródłach Zygmunta. To teren prawnie chroniony, co bynajmniej nie ułatwiało zadania projektantom. Wspólnie z dyrekcją Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych analizowano kilka wariantów szlaku. Chodziło nie tylko o zachowanie unikalnej przyrody w nienaruszonym stanie, lecz również uporządkowanie ruchu turystów po rezerwacie.

- Jeżeli przygotujemy ludziom ścieżkę, przestaną chodzić własnymi drogami, niszcząc przy okazji roślinność. Podobne zjawisko zaobserwowaliśmy już na dwóch odcinkach, oddanych do użytku wcześniej. Prócz tego turyści nie będą się narażać na niebezpieczeństwo, chodząc poboczem bardzo ruchliwej drogi krajowej. Natomiast w sezonie zimowym ścieżka będzie mogła służyć jako biegowa trasa narciarska - dodaje Markowski.

W następnych latach od wybudowanej już ścieżki powstaną odgałęzienia, prowadzące w interesujące turystów miejsca. Podkreślić wypada, że projekt wykonania nowej ścieżki nie przewiduje w ogóle konieczności wycinania drzew.

(bees) - Dziennik Zachodni
Źródło: jurapolska.com/forum/viewtopic.php?t=529


Temat: JURA SKAŁKA ZAWIERCIE ADVENTURE
" />Ze strony http://www.podlesice.org.pl/rajd/:


">To kolejna edycja rajdu ekstremalnego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wyjątkową scenerię i przeszkody terenowe przygotowała natura. Od siebie dodaliśmy logistykę, profesjonalną obsługę, a Ty oprócz kondycji i wytrwałości musisz wykazać się strategicznym myśleniem. Wybierz trasę odpowiednią dla siebie (MASTER, SPEED, EASY) i poczuj jurajską adrenalinę wśród wapiennych wzgórz, jaskiń, skał, piasków pustyni i ruin średniowiecznych zamków.

Rajd polega na pokonaniu trasy według mapy i zaliczeniu zadań specjalnych. Konkurencje są tak przygotowane, aby każdy mógł w nich uczestniczyć, traktując rajd jako okazję do zdobycia doświadczenia. Dzięki pozyskaniu szerokiego grona partnerów, koszt udziału w rajdzie jest symboliczny, a jednocześnie daje szansę wygrania cennych nagród.
Organizatorzy
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej
Urząd Miejski w Zawierciu
Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu
Krakowski Harcerski Krąg Akademicki DIABLAK
Biuro Inicjatyw Turystycznych NUBRA
Sponsor główny
JURA SKAŁKA - naturalna woda mineralna
Partnerzy
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
Grupa AWBUD
WOPR Drużyna Zawiercie
Towarzystwo Edukacji Bankowej Filia Zawiercie
Region
Zawiercie, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Data
22-23 maja 2009 r.

22.05.09 - start trasy MASTER
23.05.09 - start trasy EASY i SPEED, zakończenie rajdu i wręczenie nagród
Kategorie

Trasa EASY - dla młodzieży i seniorów (dł. ok.15 km - trekking)

* 2-osobowe zespoły męskie w kat. wiekowych: 13-15, 16-17 i 45-100
* 2-osobowe zespoły żeńskie oraz mieszane w kat. wiekowych: 13-15, 16-17 i 45-100 lat

O zaliczeniu do kategorii wiekowej decyduje wiek starszego uczestnika w zespole.

Trasa SPEED (dł. ok. 35 km - trekking)

* 2-osobowe zespoły męskie w wieku 18-100 lat,
* 2-osobowe zespoły żeńskie oraz mieszane w wieku 18-100 lat

Dopuszcza się udział osób od 16 roku życia pod opieką osoby dorosłej.

Trasa MASTER (dł. ok. 150 km - trekking, rower, kajak)

* 2-osobowe zespoły w wieku 18 - 100 lat - bez podziału na płeć.

Zgłoszenia

Przyjmowane są do dnia 18.05.2009 r. w siedzibie TMZZ w Zawierciu ul. Piastowska 1, tel.: 032 672 21 65 lub drogą elektroniczną na adres: http://www.tmzz.zawiercie.com.pl). Oryginalna, wypełniona i podpisana ankieta musi być dostarczona podczas rejestracji na starcie rajdu - w przypadku zgłoszenia e-mailowego.
Wpisowe
Trasa EASY (młodzież) - 15 zł od osoby Trasa EASY (dorośli) i SPEED - 30 zł od osoby Trasa MASTER - 50 zł od osoby Wpisowe można zapłacić gotówką w TMZZ w Zawierciu do dnia 18.05.2009 r. lub przelewem na rachunek:
28 1050 1591 1000 0022 7042 1668
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie
z dopiskiem: trasa_wiek_nazwisko lub trasa_nazwisko (np.: EASY_16-17_Kowalska lub: MASTER_Kowalski)
Świadczenia

W ramach wpisowego organizatorzy zapewniają:

* obsługę zadań specjalnościowych i niezbędny sprzęt
* materiały startowe
* mapę dla zespołu
* opiekę medyczną
* nagrody dla zwycięzców
* transport na start, transport rowerów i ekwipunku, wypożyczenie kajaków (MASTER)
* koszulki rajdowe
* bufet z napojami na trasie
* herbatę i ciepły posiłek na mecie

Nagrody

Nagrody zostaną wręczone czterem najlepszym zespołom w każdej z kategorii.

Trasa MASTER – nagrody dla zespołu
I miejsce – udział zespołu w rajdzie Adventure race „KI CHALLENGE 2009” w Chorwacji, nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł i 1 000 zł jako pokrycie kosztów dojazdu
II miejsce – udział zespołu w Edynburskim Rat Race Urban Adventure w Wlk. Brytani i 500 zł jako pokrycie kosztów dojazdu
III miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł
IV miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł

Trasa SPEED – nagrody dla zespołu w każdej z kategorii przy założeniu, że będą obsadzone co najmniej pięcioma zespołami w każdej z kategorii wiekowej.
I miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 700 zł
II miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł
III miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 300 zł
IV miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 100 zł

Trasa EASY – nagrody dla zespołu w każdej z kategorii wiekowej przy założeniu, że będą obsadzone co najmniej pięcioma zespołami w każdej z kategorii wiekowej.
I miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 200 zł
II miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 150 zł
III miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 100 zł
IV miejsce – nagrody rzeczowe o wartości ok. 50 zł

Źródło: jurapolska.com/forum/viewtopic.php?t=3297


Powered by WordPress, © Rzeczy ...